Haber

Bakan Fidan: Kuran’ın kışkırtmalarına karşı bazı ortak kararlar almak mümkün

Bakan Fidan: Kuran’ın kışkırtmalarına karşı bazı ortak kararlar almak mümkün(2)

BAYRAMOV: TİCARET HACMİMİZ ARTTI

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türkiye ile ekonomi, askeriye, ulaşım, sağlık, tarım, gıda güvenliği, kültür ve birçok alanda işbirliği yaptıklarını belirterek, “Azerbaycan ve Türkiye her iki açıdan da ana ortaktır. ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımlar 2022 2023 yılının ilk ayı verilerine göre geçen yıla göre yüzde 34 artışla 3.9 milyar doları aştı.

Bayramov, Ermenistan ile normalleşme süreçlerine ilişkin, “30 yıllık işgal döneminde yaşananlara rağmen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ocak 2021’de husumet sayfasını çevirmeye ve barış anlaşması üzerinde çalışmaya hazır olduğumuzu açıkladı. Azerbaycan, Ermenistan -Türkiye çıkarlarının normalleşmesini açıkça destekledi.Ermenistan’ın bundan sonraki duruşu bazı soruları gündeme getiriyor.Barış anlaşmasının 5 temel ilkesini Şubat 2021’de Ermenistan’a sunduk. Ondan sonra uluslararası arabulucular aracılığıyla müzakereler başladı.Şimdi müzakereler devam ediyor. 2. Karabağ” Savaştan sonra Ermenistan Başbakanı’nın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sözle de olsa açıkça kabul etmesi yaklaşık 2,5 yıl sürdü. Bu sözle yapılan onayın belgelenmesi ve imzalanmasının bu kadar uzun sürmeyeceğini umuyoruz.”

Bayramov, Danimarka ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin, “Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar kabul edilemez ve kınıyoruz. Bunu insan hakları ve ifade özgürlüğü ile açıklamak yanlış olmaz. Yaklaşık 2 milyar insanın duygularıyla oynamak” İnsanlar, asla “Bu ülkelerin hükümetleri çok önemli ve aktif adımlar atmalıdır. Bu eylemleri daha geniş bakış açısının bir parçası olarak görmeliyiz. Maalesef bazı ülkelerde İslam karşıtlığı artıyor. Kutsal kitaplara yönelik saldırılar, İslamofobinin tezahürlerinden sadece birkaçıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu