Haber

Filistin Başbakanı İsrail’in sorumlu tutulmasını istedi

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye, uluslararası toplumdan İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçlardan sorumlu tutulmasını istedi.

Ştiyye, Paris’te düzenlenen “Gazze İçin Uluslararası İnsani Yardım Konferansı”nda konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetini kabul edip konferansa katılan taraflara teşekkür eden İştiyye, Gazze’deki yıkıma ve insani krize dikkat çekerek, “Daha kaç Filistinli ölmeli?” diye sordu. savaşı bitirmek için. diye sordu.

Filistin halkının “acı tarihinin” 7 Ekim’de değil, 75 yıl önce başladığını vurgulayan İştiyye, “Meşru müdafaanın başkasının toprağını işgal etmek anlamına gelmediğini” belirtti.

İsrail kabinesinin tüm Filistinlileri hedef alan açıklamalarını hatırlatan İştiyye, İsrail’in Hamas’a değil, tüm Filistin halkına savaş ilan ettiğini söyledi.

Çocukların öldürülmesini kimsenin haklı çıkaramayacağını belirten İştiyye, İsrail’in uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal ettiğine dikkat çekti.

Ştiyye, uluslararası toplumun İsrail-Filistin sorununa yaklaşımında “çifte standart”tan uzaklaşması gerektiğinin altını çizerek, Gazze’de yaralıların kurtarılmasına, bölgeye elektrik, su ve tıbbi yardım ulaştırılmasına öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

Yardımların sadece Gazze’nin güneyine değil, Gazze’nin her yerine ulaştırılması gerektiğini belirten İştiyye, Gazze’nin güneyinde yeni bir kamp kurulmasına “kesinlikle” karşı olduklarını, bunun da Gazze’nin tamamen boşaltılması anlamına geleceğini ifade etti. Kuzey.

İştiyye, Filistin topraklarının bölünemeyeceğini, tüm Filistin topraklarının geleceği konuşulmadan Gazze Şeridi’nden söz edilemeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu konferansla hep birlikte bir kez daha ‘savaşın bitmesini istiyoruz’ diyelim. Yarından bahsettiğimizde ise yarın sadece Gazze Şeridi’nde değil, tüm Filistin topraklarında yarındır. Biz de yarın olacağını biliyoruz. Yarın İsrail’de de olacak ve suçlular uluslararası mahkemelerde yargılanacak.” “Uluslararası insani hukuk herkes için bağlayıcıdır. İnsancıl hukukun savunucuları olarak bu masanın etrafında toplanırsak, Filistin halkına karşı işlenen suçları sona erdirecek tedbirleri almalıyız.”

sebenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu