Ekonomi

ABD Başkanı Biden: “Bölgede 100 yılı aşkın süredir görülen en büyük depremlerden biri”

Biden, ekonomik planlarını açıklamak için ziyaret ettiği Wisconsin’de konuştu.

Konuşmasına Amerikan halkının aklının ve dualarının Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenenlerle birlikte olduğunu söyleyerek başlayan Biden, “Bu, 100 yılı aşkın süredir bölgenin en büyük depremlerinden biri” dedi.

Biden, can kaybı için yas tuttuklarını belirterek, depremzedelerin cesetlerinin moloz yığınlarının altından çıkarılmasını izlemenin inanılmaz olduğunu söyledi. “Deprem inanılmaz derecede güçlüydü, önemli artçı sarsıntılar ve ikinci bir deprem oldu.” Biden, düşüncelerinin bu trajediden etkilenenlerle olduğunu kaydetti.

Biden, depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını ve ABD’nin NATO Müttefiki Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri de dahil olmak üzere tam destek sunduğunu söylediğini söyledi. Başkan Biden, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa’daki ABD ordusunun da Türkiye’deki deprem bölgesinde yardıma hazır olduğunu söyledi.

ABD’nin insani yardım kuruluşları aracılığıyla Suriye’deki depremden etkilenenlere yardım ettiğini belirten Biden, ilk günden itibaren yardım faaliyetlerine başladıklarını ifade etti. Biden, Suriye’de “bölgeyi kim kontrol ederse etsin” ABD’nin insan hayatını kurtarmada en büyük bağışçılardan biri olduğunu söyledi.

Başkan Biden, “İhtiyaç anında Türkiye ve Suriye halkını destekleme taahhüdümüzde kararlıyız” dedi.

habercaykara.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu